Odpuštění sobě a přijetí sebe

Na této stránce jsou popsány postupy odpuštění sobě samé/mu a přijetí sebe sama. Společným jmenovatelem je skutečnost, že si něco kladete za vinu („měl/a jsem udělat to a to, ale neudělal/a, a proto cítím vinu“ a naopak), nebo na sobě vnímáte něco, za co se stydíte a snažíte se skrývat to před okolním světem a často i před sebou („jsem takový/-á, ale měl/a bych být makový/-á, a proto se za sebe stydím“). Vina a stud jdou často ruku v ruce, takže je od sebe mnohdy ani nedokážete odlišit.

Nástroje

Pro odpuštění sobě a přijetí sebe jsou k dispozici následující Tippingovy nástroje. Všechny si můžete stáhnout, nejlépe tak, že kliknete na název příslušného nástroje – budete automaticky přesměrování na správné místo. Tam najdete také instrukce pro správné použití. Zde jsou nástroje seřazeny v pořadí hloubky účinku:

Nad jejich rámec je k dispozici ještě Pracovní list pro přijetí sebe samaRadikální omluva a Pracovní list pro transformaci energie.

Jaký nástroj kdy použít

Následující příklady reprezentují modelové situace a doporučují nástroje, které jsou v daném případě vhodné. Tento popis prosím neberte jako dogma, ale jako výchozí doporučení, které nevylučuje, že si postupem času vytvoříte vlastní preference. Nejednou se stává, že daný nástroj je třeba použít opakovaně, nebo je třeba použít účinnější nástroj.

1. Běžné situace, kdy jste neudělali něco, co jste měli, nebo naopak udělali něco, co jste neměli; máte nepříjemný pocit viny a trochu se i stydíte.

2. Záležitosti „středního charakteru“, kvůli kterým se vám pocit viny a/nebo studu vrací, a třeba na to občas myslíte před spaním – například jste přišel o větší sumu peněz, a od té doby si to vyčítáte, protože to mělo dopad na vaši rodinu.

3. Věci, které pro vás jsou doslova noční můrou. Může se jednat výčitky po zaviněné autonehodě nebo třeba po potratu.

4. Nemáte rádi své tělo nebo něco jiného na sobě.

Kdykoliv řešíte situaci, ve které jste na straně viníka či pachatele, je vhodné doplnit jakýkoliv z nástrojů a postupů odpuštění sobě ještě Radikální omluvou.

Na závěr, po použití jakéhokoliv nástroje nebo postupu, doporučujeme „stvrdit“ odpuštění tak, že si následující den ještě vyplníte a procítíte Pracovní list pro přijetí sebe sama.

K rozuzlení situací, které se jeví jako bezvýchodné a takzvaně „nemají řešení“, může výrazně napomoci Pracovní list pro transformaci energie.

Další informace

Další informace o tématu odpuštění sobě a přijetí sebe najdete:

  • Přehledně na webových stránkách Tvorim-Svuj-Zivot.cz
  • Podrobněji v knize Colina Tippinga Radikální sebeodpuštění